Delegate List

The 2015 Australian Theatre Forum delegates (registered @ 19 Jan) are listed below by State:


Australian Capital Territory

Caroline Stacey – The Street

Christiane Nowak – Christiane Nowak Set & Interior Design

Julian Hobba – Aspen Island Theatre Company

Kate Hosking

Maria Lourdes (Noonee) Doronila

Nick Byrne – Improvention

Ruth Pieloor – Canberra Youth Theatre

Samantha Pickering – The Street

 

New South Wales

Adam Deusien

Alan Schacher – Gravity Research Institute

Alicia Talbot

Alison Murphy-Oates

Amrit Gill – Australia Council for the Arts

Andrea James – Carriageworks

Ange Cecco – Arts NSW

Anna Messariti

Anna Tregloan – The Association of Optimism / anarko

Anne-Louise Sarks – Belvoir

Annette Shun Wah – Performance 4a

Antonia Seymour – Urban Theatre Projects

Atul Joshi – Playwriting Australia

Barbara Vickery – Arts NSW

Bec Allen – Force Majeure

Becky Russell – Bathurst Regional Council

Bethwyn Serow – AMPAG

Brad Rush – The Arts Centre Gold Coast

Bronwyn Edinger – Australian Performing Arts Centres Association

Carlos Gomes – Theatre Kantanka

Chris Bendall – Critical Stages

Claudia Chidiac

Colin Kinchela

Dan Graham

David Clarkson – Stalker Theatre

David Everist – Australia Council for the Arts

David Williams – ATF 2015 Curator

Denise King – Arts NSW

Eamon Flack – Belvoir

Emma Corrick – Arts on Tour

Erica McCalman – Legs On The Wall

Fenn Gordon – Performing Lines

Fiona Winning – Sydney Festival

Frank Newman – Sydney Opera House

Frank Trotman-Golden – Australia Council

Fraser Corfield – Australian Theatre for Young People

Frederick Copperwaite – Moogahlin Performing Arts

Gemma Pepper – Big Special/Side Pony Productions/Erth

Georgia Hendy - Sydney Opera House

Gill Perkins – Bell Shakespeare

Grace Archibald – Arts NSW

Harley Stumm – Intimate Spectacle

Heather Dransfield – Arts on Tour

Iain Sinclair – Playwriting Australia

Imogen Keen – Imogen Keen Design

Jacqueline Hornjik - Casula Powerhouse Arts Centre

Jane Kreis – Arts North West Inc

Joanna Agius – Accessible Arts

John Baylis – Bundanon Trust

Julie Vulcan

Karen Therese – Powerhouse Youth Theatre

Karilyn Brown – Performing Lines

Kate Gaul

Kath Melbourne – Legs On The Wall

Kath Perry – Straylight Australia and Straylight Pty Ltd

Katharine Brisbane – Currency House Inc

Katrina Douglas – PACT centre for emerging artists inc

Katy Green Loughrey – PACT centre for emerging artists inc

Kevin Bathman – Coalition of Mischief

Kim Hanna

Kylie Shead – Bathurst Regional Council

Lech Mackiewicz – Auto Da Fe Theatre

Lenine Bourke – Australia Council for the Arts

Lee Lewis – Griffin Theatre

Lily Shearer – Moogahlin Performing Arts Inc

Lissa Twomey - Australia Council for the Arts

Louana Sainsbury - Performing Lines

Lucy Shepherd – Paper Cut / Tantrum Youth Arts

Luke Cowling – Belvoir

Luke Mullins

Malcolm Whittaker – Real Time

Marguerite Pepper – Marguerite Pepper Productions

Mayu Kanamori – Philosopher’s Photos

Melissa Lee Speyer

Melissa Messulam – Powerhouse Youth Theatre

Melodie Gibson – Australia Council

Michelle Kotevski – Riverside Theatre

Mish Grigor – POST

Nat Randall

Nick Atkins – Penrith Performing & Visual Arts

Patrick McIntyre – Sydney Theatre Company

Peter Matheson

Phil Spencer – Rock Surfers Theatre Company

Pippa Bailey – Performing Lines

Polly Rowe - Sydney Theatre Company

Rachael Azzopardi – Sydney Theatre Company

Rachel Chant – Rock Surfers Theatre Company

Rhoda Roberts – Sydney Opera House

Rosemary Hinde - Stalker Theatre

Rosie Fisher – Carriageworks

Sally Blackwood

Saman Shad

Shopfront Youth Arts

Simon Hinton – Merrigong Theatre Company

Simon Wellington – ATF 2015 Producer

Sopa Enari

Stephen Champion – Bathurst Regional Council

Tanja Farman – Performance Space

Tegan Richardson – Australia Council for the Arts

Terese Casu – Australia Council

Tim McGarry – Monkey Baa Theatre Company

Timothy Roseman – Playwriting Australia

Viv Rosman

Willa Stanton – Australia Council for the Arts

 

Northern Territory

Adam Drake – Corrugated Iron Youth Arts

Angela O’Donnell – Artback NT: Arts Development and Touring

Fiona Bruce

Michael Watts

Nicola Fearn – Business Unusual Theatre

Sarah Hope

Sean Pardy – Brown’s Mart Theatre

 

Queensland

Amy Bell

Amy Ingram – The Good Room

Anna Yen – PlayMoves

Caroline Dunphy

Christine Johnstone – Queensland Theatre Company

Daniel Evans – The Good Room

Dave Sleswick – Motherboard Productions

David Fenton – Metro Arts

Eloise Maree – Cradle Co.

Glyn Roberts – La Boite Theatre Company

Helen Ramoutsaki – JUTE Theatre Company

Jo Thomas

Joon-Ye Kwok - Queensland Multicultural Centre

Kate Fell – Circa

Katherine Hoepper – Queensland Theatre Company

Katherine Lyall-Watson – Ellen Belloo

Katherine Quigley – Backbone Youth Arts

Kathryn Ash (Ash Laughton)

Katrina Torenbeek – Metro Arts

Kieran Swann – Metro Arts

Kim Bowers – Black Honey Company

Kris Stewart – Brisbane Powerhouse

Lisa Smith – White Rabbit Theatre Ensemble

Marnie Karmelita – Brisbane Powerhouse

Racheal Missingham

Rhys Holden – La Boite Theatre Company

Robert Kronk – debase

Sandro Colarelli

Suellen Maunder – JUTE Theatre Company

Suzie Miller – THE UNCERTAINTY PRINCIPLE

Todd MacDonald – La Boite Theatre Company

Victoria Carless

 

South Australia

Adam Rossetto – Windmill Theatre

Alexis West – You’re Dreaming

Alison Robb – University of Adelaide

Alysha Herrmann – Carclew: ExpressWay Arts

Ashton Malcolm

Celeste Cody – Riverland Youth Theatre

Chris Drummond – Brink Productions

Craig Harrison – Country Arts SA

Dario Vacirca – Open Space Contemporary Arts

Edwin Kemp Attrill – ActNow Theatre

Elena Carapetis

Ellen Steele

Emma Webb – Vitalstatistix

H Lawrence Sumner

Jennifer Greer Holmes

Josephine Were – Access2Arts

Joshua Hoare – SA Circus Centre/Cirkidz

Karen Wilson – Brink Productions

Liz Hawkins – Adelaide Festival Centre Trust

Michelle Wigg – Arts Industry Council of SA

Olivia Allen

Paul Gazzola

PJ Rose – No Strings Attached Theatre of Disability

Rebecca Meston

Rob Brookman – State Theatre Company SA

Ross Ganf

Steve Mayhew – Country Arts SA

Yasmin Gurreeboo – State Theatre Company SA

 

Tasmania

Annette Downs – Tasmania Performs

Finegan Kruckemeyer

Fiona Stewart

Gail Cork – AustralianPlays.org

Glenn Jeffrey – AustralianPlays.org

Guy Hooper

Kevin O’Loghlin – Terrapin Puppet Theatre

Robert Jarman – Blue Cow Theatre

Tom Healey – AustralianPlays.org

 

Victoria

Alice Nash – Back to Back Theatre

Alison Croggon – ABC Arts

Alyson Campbell – Victorian College of the Arts

Amber Stuart – Big West Festival

Angharad Wynne-Jones – Arts House

Annette Vieusseux – Lucy Guerin Inc

Bek Berger – Berger With The Lot

Bethany Simons – Theatre Network Victoria & ATF 2015

Brad Spolding – ILBIJERRI Theatre Company

Brett Sheehy – Melbourne Theatre Company

Brienna Macnish

Bruce Gladwin – Back to Back Theatre

Caris Harper – Melbourne International Arts Festival

Chi VU

Christian Leavesley – Arena Theatre Company

Clare Watson – St Martins Youth Arts

Caitlin Dullard – La Mama

Dan Koop

Daniel Clarke – Theatre Works

Daniel Santangeli – Next Wave Festival

Dianne Toulson – Red Stitch Actors Theatre

Dr Chris Mead - Melbourne Theatre Company

Emma Dodd – Polyglot Theatre

Emma Valente – THE RABBLE

Felix Ching Ching Ho

Fiona Blair – The Old Van Ltd

Fiona Cook – Australian Theatre of the Deaf

Gail Kelly – ACAPTA

Glenn Shea – The StoryTeller

Gorkem Acaroglu – Metanoia Theatre

Ilana Charnelle Gelbart – Arts Access Victoria

Isaac Drandic – ILBIJERRI Theatre Company

Jackie Johnston – Arts House

Jade Lillie – Footscray Community Arts Centre

Jamie Lewis

Jason Tamiru – Malthouse Theatre

Jayne Lovelock – Melbourne Fringe

Jennifer Compton

Jennifer Jennings – Abbotsford Convent Foundation

Jenny Ryssenbeek – VAPAC

Jessica Bellamy – Outback Theatre for Young People

Jill Smith – GPAC

Jim Lawson – Vessel

John Kachoyan – MKA: Theatre of New Writing

John Paxinos – Auspicious Arts Projects Inc

Jolyon James – Arena Theatre Company

Jude Anderson – Punctum

Julia Valentini – ILBIJERRI Theatre Company

Julie Wright – Polyglot Theatre

Kamarra Bell-Wykes – ILBIJERRI Theatre Company

Leticia Caceres - Melbourne Theatre Company

Linda Lucas – Creative Victoria

Liz Jones – La Mama

Lyn Wallis - HotHouse Theatre

Marcia Ferguson – Big West Festival

Margaret Bourke – GPAC

Mariaa Randall

Marion Potts – Malthouse Theatre

Mark Pritchard – Malthouse Theatre

Mark Wilson

Martina Murray - Melbourne Theatre Company

Medina Sumovic – Australian Theatre of the Deaf, Arts Access Victoria

Michael Stevens – Arts Centre Melbourne

Mike Finch – Circus Oz

Mike McEvoy – Rawcus Theatre / Melbourne Playback

Mina Mokhtarani

Naomi Edwards

Narda Shanley – St Martins Youth Arts

Neal Harvey – The Myer Foundation

Nicole Beyer – Theatre Network Victoria & ATF 2015

Pamela Soriano – Abbotsford Convent Foundation

Petra Kalive

Rachael Maza – ILBIJERRI Theatre Company

Rani Pramesti – People of Colour Performing Arts Company

Richard Watts – ArtsHub

Rose Godde – Platform Youth Theatre Inc

Roslyn Oades

Samara Hersch

Sandra Willis – Opera Australia

Sarah Austin

Sarah Greentree – Produce This

Sarah Neal – Malthouse Theatre

Sheah Sutton – Snuff Puppets

Shona Johnson – City of Melbourne

Simon Abrahams

Simone Schinkel – KAGE

Sophia Constantine – Platform Youth Theatre Inc

Stacey Baldwin – Insite Arts

Stephen Armstrong - Australia Council – Theatre

Tahni Froudist – HotHouse Theatre

Tamara Harrison – Polyglot Theatre

Tobias Manderson Galvin – MKA: Theatre of New Writing

Tim Stitz – Chamber Made Opera

Tom Gutteridge

Travis Dowling – HotHouse Theatre

Tristan Meecham

Vicky Guglielmo – City of Melbourne

Virginia Lovett - Melbourne Theatre Company

Vissolela Ndenzako

Willoh S. Weiland/James Brennan - Aphids

Xan Colman – A is for Atlas

Yana Taylor

 

Western Australia

Afeif Ismail Abdelrazig

Andrea Gibbs

Danielle Micich – dashvisual

Eva Grace Mullaley – TEEM Productions

Fiona de Garis – Performing Lines WA

Helen Hristofski – Barking Gecko Theatre Company

Humphrey Bower

James Berlyn

Jeffrey Jay Fowler - Black Swan State Theatre Company

Jimmie Nerva – WA Youth Theatre

Joel McGuinness - Bunbury Regional Entertainment Centre

Julia Hales

Karla Hart

Kathryn Osborne – The Last Great Hunt

Kerry O’Sullivan – The Blue Room Theatre

Mari Lourey – Goolarri Media, Broome

Michael Daly – Department of Culture and the Arts WA

Natalie Jenkins - Black Swan State Theatre Company

Philip Mitchell – Spare Parts Puppet Theatre

Rick Heath – Perth International Arts Festival

Sally Richardson – Steamworks Arts/PLWA

Sarah Wilkinson

Stuart Halusz - Black Swan State Theatre Company