The Delegates

The Australian Theatre Forum 2011 representatives are:

A is for Atlas, VIC – Xan Colman

Adelaide Fringe, SA – Sasha Zahra & Belinda Hellyer

Arena Theatre Company, VIC – Erin Milne & Chris Kohn

Artback NT: Arts Development & Touring, NT – Angela O’Donnell

Artichoke, UK – Helen Marriage

Artour, QLD – Annette Kerwitz

Arts House/TippingPoint Australia, VIC – Angharad Wynne-Jones

Arts North West, NSW – Jane Kreis & Heidi Ford

Arts Queensland, QLD – Vera Ding, Jenny Galligan, Shane Rowlands, Leigh Tabrett, Gillian Gardiner

Arts Victoria, VIC – David Everist

AusStage SA – Joon-Yee Kwok

Australia Council for the Arts (Theatre Board) – Tony Grybowski, Antonietta Morgillo, Lyn Wallis, Tija Lodins, Tory Louden, Collette Brennan, Sue Broadway

Australia Council for the Arts (Art Support), QLD – Fiona Maxwell

Australian Circus and Physical Theatre Association, VIC – Gail Kelly

Australian Major Performing Arts Group, NSW – Sue Donnelly

Australian Performing Arts Centres Association [APACA], WA –Mark Fawcett & James Buick

Australian Script Centre/AustralianPlays.org, TAS – Gail Cork & Glenn Jeffrey

Australian Theatre for Young People, NSW – Fraser Corfield

Australian Theatre Forum – Rebecca Meston

Australian Writers Guild (Playwriting Committee), NSW – Lachlan Philpott

Back to Back Theatre, VIC – Alice Nash & Jaclyn Booton

Backbone Youth Arts, QLD – Andrew Cory

Bell Shakespeare, NSW – Christopher Tooher

Belvoir, NSW – Brenna Hobson & Ralph Myers

Big West Festival, VIC – Kate Shearer

Black Swan State Theatre Company, WA – Shane Colquhoun

Brink Productions, SA – Chris Drummond

Brisbane Festival, QLD – Noel Staunton, Stefan Greder & Joseph Mitchell

Brisbane Powerhouse, QLD – Zohar Spatz, Sarah Neal & Andrew Ross

Browncabs, VIC – John Harvey

Campbelltown Arts Centre, NSW – Annemaree Dalziel

Catapult, VIC – Joshua Lynzaat

Centenary of Canberra, ACT – Robyn Archer

Chamber Made Opera, VIC – David Young & Caroline Lee

Circa, QLD – Yaron Lifschitz

Cirkidz, SA – Glen R. Johns & Craig Harrison

City of Melbourne, VIC – Jane Crawley

Contact Inc, QLD – Lenine Bourke

Corrugated Iron Youth Arts, NT – Jane Tonkin

Country Arts SA – Steve Mayhew

Courthouse Arts, VIC – Ross Mueller

deBASE productions, QLD – Robert Kronk

Deckchair Theatre Inc, WA – Chris Bendall

Department of Culture and the Arts, DCA, WA – Karin Burrill

Dynamic Eco Solutions, QLD – Lisa Erhart

Empire Theatres, Toowoomba, QLD – Lewis Jones & Claire Christian

Erth Visual and Physical Inc., NSW – Anna Young

Flipside Circus, QLD – Debbie Wilks

Flying Fruit Fly Circus, NSW – Markus Michalowski

Footscray Community Arts Centre, VIC – Jennifer Barry

Griffin Theatre Company, NSW – Sam Strong & Simon Wellington

Griffith University, QLD – Linda Hassall

Ilbijerri Theatre Company, VIC – Brad Spolding

Insite Arts, VIC – Lee Cumberlidge

Iron Bark – Louise Herron

Jigsaw Theatre Company, ACT – Rohan Shearn

Judith Wright Centre, QLD – Ruth Hodgman

Junction Arts Festival, TAS – Natalie De Vito

JUTE Theatre Company, QLD – Suellen Maunder

Kultour, VIC – Georgie Sledgwick

Kurruru Youth Performing Arts, SA – Deon Hastie

La Boite Theatre Company, QLD – Shari Irwin & Terese Casu

La Mama, VIC – Liz Jones & Pippa Bainbridge

Legs On The Wall, NSW – Sally Ebert & Simone O’Brien

Live Performance Australia, VIC – Suzanne Daley

Local Stages at BMEC, NSW – Kylie Shead

Maakan Productions, VIC – Paul McGill

Malthouse Theatre, VIC – Jo Porter & Annette Vieusseux

Manic Productions, TAS – Joe Pickett

MAPS NSW – Viv Rosman

MAPS QLD – Katrina Torenbeek

MAPS WA – Fiona de Garis

Marguerite Pepper Productions, NSW – Marguerite Pepper

Markwell Presents Cinematic Theatre Co, QLD – Steven Maxwell & Brad Jennings

Melbourne Theatre Company, VIC – Aidan Fennessy & Ann Tonks

Merrigong Theatre Company, NSW – TBA

Metro Arts, QLD – Liz Burcham & Daniel Evans

MKA, VIC – Glyn Roberts

Monkey Baa, NSW – Sandie Eldridge

My Darling Patricia, NSW – Halcyon Macleod

Next Wave, VIC – Emily Sexton

not yet it’s difficult, VIC – Lydia Teychenne

PACT centre for emerging artists, NSW – Cat Jones

Penrith Performing & Visual Arts, NSW – Katrina Douglas

Performance Space, NSW – Daniel Brine & Julieanne Campbell

Performing Arts Touring Alliance – Greg Randall

Performing Lines, NSW – Fenn Gordon & Harley Stumm

Perth Theatre Company, WA – Melissa Cantwell

Platform Youth Theatre, VIC – Rose Godde

Playlab Inc, QLD – Ian Lawson

Playwriting Australia, NSW – Chris Mead

Polyglot Theatre, VIC – Simon Abrahams & Sue Giles

Polytoxic, QLD – Leah Shelton

Positive Solutions – Cathy Hunt

QUT, QLD – Mark Radvan & Sandra Gattenhof

Queensland Arts Council – Duncan Maurice

Queensland Theatre Company, QLD – Wesley Enoch, Todd MacDonald, Katherine Hoepper & Lara Croydon

Rawcus, VIC – Kate Sulan

Red Stitch Actors Theatre, VIC – Sonya Suares

Riverland Youth Theatre, SA – Olivia Allen & Brett Spilsbury

Rollercoaster Theatre, VIC – Sarah Sutherland

Salamanca Arts Centre, TAS – Kelly Drummond Cawthon

Shopfront Theatre for Young People, NSW – Kevin Ng

Slingsby, SA – Andy Packer

Snuff Puppets, VIC – Simeon Moran

St Martins Youth Arts Centre, VIC – Sarah Austin & Katrine Gabb

Stages WA Playwrights’ Consortium, WA – Jansis O’Hanlon

Stalker Theatre, NSW – Rachael Swain

Strut & Fret Production House, VIC – Sarah Stewart & Scott Maidment

Sydney Theatre Company, NSW – Polly Rowe

Tamasha, UK – Kristine Landon-Smith

Tamarama Rock Surfers Theatre Company, NSW – Leland Kean

Tasmania Performs, TAS – Annette Downs

Tas Theatre Co – community, TAS – Iain Lang

Tasmanian Theatre Company, TAS – Charles Parkinson & Julie Waddington

Theatre Network Victoria, VIC – Nicole Beyer & Anna Kelsey-Sugg

TheatreSpace Project, VIC – Tim Stitz

Theatre Council Tasmania, TAS – Jane Longhurst

Theatre Works, VIC – Daniel Clarke

The Abbotsford Convent, VIC – Naomi Velaphi

The Arts Centre (Melbourne), VIC – Vanessa Pigrum

The Blue Room Theatre, WA – Louise Coles

The Border Project, SA – Sam Haren

The Village, VIC – Ian Pidd

Union House Theatre, VIC – Tom Gutteridge

University of Technology Sydney, NSW – Elaine Lally

University of Wollongong, NSW – Sarah Miller

Undercurrent/Next Wave, VIC – Janenne Willis

Urban Myth Theatre of Youth, SA – Glenn Hayden

Urban Theatre Projects, NSW – Bibi Serafim & Annelies Crowe

Version 1.0 Inc., NSW – David Williams

Victorian Association of Performing Arts Centres, VIC – Jessie Deane

Vitalstatistix Theatre Company, SA – Emma Webb & Emma Bedford

Western Edge Youth Arts, VIC – Cymbeline Buhler

Windmill Theatre, SA – Rose Myers

Yirra Yaakin, WA – Kyle Morrison

Young People and the Arts Australia, QLD – Imogene Shields & Jim Lawson

Youth Arts Queensland, QLD – Katherine Quigley

Independents

ACT

Nick Byrne

Catherine Prosser

Catherine Roach

Gillian Schwab

Chris Thompson

NSW

John Baylis

Naomi Edwards

Mish Grigor

Stephen Armstrong

Kim Hanna

Sam Hawker

Stephen Lloyd Helper

Colin Kinchela

Frank Mainoo

Luke Mullins

Gemma Pepper

Greg Pritchard

Ahilan Ratnamohan

Joey Ruigrok van der Werven

Laura Scrivano

Anna Tregloan

Karen Therese

NT

Alex Galeazzi

Lynette Lewis

QLD

Sandra Phillips

Margi Brown Ash

Louise Bezzina

Candy Bowers

Angela Chaplin

Melinda Collie-Holmes

Nadine McDonald-Dowd

Sarah Flenley

Brian Lucas

Fiona MacDonald

Steven Mitchell Wright

Jane Modric

Andrea Moor

Paul Osuch

Dave Sleswick

Lucas Stibbard

Genevieve Trace

Brett Walsh

Anna Yen

SA

Diat Alferink

Jessica Foster

Ross Ganf

Alysha Herrmann

Jane Howard

Michelle Murray

Sarah Neville

Stephen Noonan

Janine Peacock

Ade Suharto

TAS

Robert Jarman

VIC

Anni Davey

Jude Anderson

Nancy Black

John Paul Fischbach

Laura Milke Garner

Lucy Freeman

Declan Greene

Sarah Greentree

Carolyn Hanna

Peta Hanrahan

Melinda Hetzel

Suzanne Kersten

Dan Koop

Sarah Kriegler

Polash Larsen

Maryanne Lynch

Mike Mullins

Jodee Mundy

Ben Packer

Alison Richards

Anne-Louise Sarks

Leisa Shelton

Sarah Stewart

Sophie Travers

Amy Tsilemanis

Mari Lourey

Matt Day

Paschal Berry

WA

Gita Bezard

Humphrey Bower

Steve Bull

Leon Ewing

Renee Hale

Adam Mitchell

Zoe Pepper

India Amitesh Grover

ATF team:

Fiona Winning, Curator Diat Alferink, Associate Curator Rebecca Meston, Project Manager

Media delegates:

Alison Croggon, http://theatrenotes.blogspot.com

Briony Kidd & Glenn Jeffrey, Australian Script Centre

Cameron Woodhead, The Age

Bloggers:

Daniel Evans, QLD

Augusta Supple, NSW

Jane Howard, SA

Volunteers:

Thomas Banks (VIC), Gabrielle Castle (QLD), Athalia Foo (QLD), Ella Holmes (VIC), Eloise Maree (QLD), Anna Molnar (QLD), Benjamin Schostakowski (QLD), Nathan Sibthorpe (QLD), Billy Stewart-Keed (QLD), Alexandra Talamo (VIC), Kristen Trollope (QLD), David Vespertine (QLD).